• Ο μαθητής προσέρχεται στις εξετάσεις έγκαιρα σύμφωνα με το ωράριο. Σε περίπτωση ασθενείας του μαθητή ο γονέας του ειδοποιεί τηλεφωνικά το σχολείο (2109628665) μέχρι την έναρξη της εξέτασης και στη συνέχεια προσκομίζει απαραίτητα δικαιολογητικό γιατρού, ώστε ο μαθητής να εξεταστεί σε επόμενη ημερομηνία.
  • Διάρκεια της εξέτασης: 2 ώρες εκτός των Νέων Ελληνικών (Νεοελλ. Γλώσσας και Νεοελλ. Λογοτεχνίας): 3 ώρες
  • Κάθε μαθητής έχει μαζί του σε κασετίνα τη γραφική ύλη που του χρειάζεται (2 στυλό μπλε, γόμα, μολύβι, όργανα μαθηματικών). Δεν επιτρέπεται ο δανεισμός γραφικής ύλης από συμμαθητή του κατά τη διάρκεια της εξέτασης.
  • Τα θέματα δίνονται σε φωτοτυπίες. Ο μαθητής αναγράφει στη φωτοτυπία το ονοματεπώνυμό του, όπως και στην κόλλα αναφοράς. Στο τέλος της εξέτασης ο μαθητής παραδίδει την κόλλα αναφοράς, όπου έχει γράψει τις απαντήσεις, μαζί με τη φωτοτυπία των θεμάτων.
  • Δεν επιτρέπεται καμία συνομιλία ή συνεννόηση μεταξύ των εξεταζόμενων. Σε περίπτωση που μαθητής κατά την εξέταση συνομιλήσει με άλλο συμμαθητή του ή προσπαθήσει να αντιγράψει, τιμωρείται με μηδενισμό του γραπτού του. Διευκρινίσεις για την εξέταση δίνονται από τον καθηγητή του μόνο στην αρχή της εξέτασης. Στη συνέχεια δε δίνεται καμία άλλη διευκρίνιση. Πάντως τα θέματα είναι διατυπωμένα έτσι ώστε να γίνονται πλήρως κατανοητά από τον εξεταζόμενο, ο οποίος βέβαια φροντίζει να τα διαβάζει ήρεμα και προσεκτικά.
  • Μετά τη λήξη της εξέτασης του κάθε μαθήματος οι μαθητές αποχωρούν ήσυχα από το χώρο του σχολείου.
  • Οι γονείς φροντίζουν ώστε οι μαθητές να κοιμούνται επαρκώς για να προσέρχονται ξεκούραστοι στις εξετάσεις και να αποδίδουν το καλύτερο που μπορούν.
  • Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν τη Δευτέρα 12-6-2017 και ώρα 12 στην ιστοσελίδα του Σχολείου (http://1gym-ellin.att.sch.gr). Από το πρωί της Τετάρτης 14-6-2017 οι γονείς μπορούν να προσέρχονται στο σχολείο για να παραλάβουν τον έλεγχο επίδοσης του παιδιού τους και να κάνουν την εγγραφή του στην επόμενη τάξη.
  • Δεν υπάρχει κανένας λόγος άγχους και φόβου για τις εξετάσεις. Με σχετικά καλή μελέτη του σχολικού βιβλίου καθώς και των σημειώσεων του καθηγητή κάθε μαθήματος όλα μπορούν να κυλήσουν ομαλά.

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Ο Διευθυντής και οι καθηγητές