ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α΄ ΤΑΞΗΣ

Αγαπητοί γονείς
Προκειμένου να ολοκληρώσετε την εγγραφή του/της μαθητή /τριας της Α Γυμνασίου θα πρέπει:

1. Να συμπληρώσετε μία πρώτη υπεύθυνη δήλωση του νόμου 1599/1986 Α 75 στην οποία να δηλώνεται:

Α. ότι ασκείτε νόμιμα την κηδεμονία του / της μαθητή /τριας .

Β. ότι αποδέχεστε την ηλεκτρονική ενημέρωση για τα ζητήματα της πορείας φοίτησης του / της μαθητή /τριας .

Γ. η έγκυρη ηλεκτρονική διεύθυνση σας για την παραλαβή των μηνυμάτων και ο αριθμός του τηλεφώνου σας στο οποίο μπορούν να σας σταλούν σύντομα μηνύματα / sms.

Προσοχή: στην περίπτωση διάσπασης της συμβίωσης θα πρέπει να υποβληθούν δύο υπεύθυνες δηλώσεις μία από κάθε γονέα με τα δικά του προσωπικά στοιχεία.

2. Επίσης, για την εσωτερική λειτουργία του σχολείου να συμπληρώσετε μία δεύτερη υπεύθυνη δήλωση του νόμου 1599/1986 Α 75 στην οποία να δηλώνεται:

Α. Αν το παιδί σας πάσχει δεν πάσχει από κάποιο νόσημα και αν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη φροντίδα ,ζήτημα για το οποίο θα ενημερώσετε εμπιστευτικά τη διεύθυνση του σχολείου.

Β. Αν σε περίπτωση σεισμού η έκτακτης ανάγκης θα παραλάβετε ο/η ίδιος/α τον/την μαθητή /τρια από το σχολείο ή θα εξουσιοδοτήσετε εκπροσώπους σας, για τους οποίους θα πρέπει να αναγράψετε όνομα , επώνυμο και στοιχεία επικοινωνίας.

Γ. Αν επιτρέπεται ή δεν επιτρέπεται να αποχωρεί ο/η μαθητής /τρια από το σχολείο σε περίπτωση έκτακτης τροποποίησης του ημερήσιου ωρολογίου προγράμματος..

3. Επιπλέον, κατά την εγγραφή του/της μαθητή /τριας και έως το τέλος Σεπτεμβρίου θα πρέπει να προσκομίσετε συμπληρωμένο στο σχολείο το ατομικό δελτίο υγείας του μαθητή ( ΑΔΥΜ).

4 . Αντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας του/της μαθητή /τριας, εφόσον υπάρχει .

Παρακαλούνται όσοι μαθητές/τριες επιθυμούν να φοιτήσουν στο Τμήμα Ένταξης του σχολείου μας να συμπληρώσουν την αντίστοιχη αίτηση κατά την προσέλευσή τους για την εγγραφή.