Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την πραγματοποίηση τριήμερης σχολικής εκδρομής – μετακίνησης μαθητών κι εκπαιδευτικών του 1ου Γυμνασίου Ελληνικού στην κεντρική Πελοπόννησο (Αρκαδία)

Παρακαλούμε όσα ταξιδιωτικά γραφεία επιθυμούν να εκδηλώσουν ενδιαφέρον και να υποβάλλουν τις προσφορές τους σχετικά  με την εκδρομή-μετακίνηση του σχολείου μας και σύμφωνα με την Υ.Α. 129287/Γ2 (ΦΕΚ 2769/2-12-2011) με θέμα «Εκδρομές-Μετακινήσεις μαθητών Δημοσίων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας» .

1 1ο Γυμνάσιο Ελληνικού
2 Προορισμός – Ημερομηνία: Κεντρική Πελοπόννησος (Αρκαδία), 14-16/4/2019
3 Προβλεπόμενος αριθμός συμμετεχόντων:

65 μαθητές-τριες (κατ’ εκτίμηση) και

4-5 εκπαιδευτικοί

4 Μεταφορικό μέσο, πρόσθετες προδιαγραφές: Λεωφορείο με όλα τα έγγραφα καταλληλότητας
5 Κατηγορία καταλύματος: Διαμονή σε ξενοδοχείο 4 ή 5 αστέρων στην περιοχή Κάψια – Λεβίδι Αρκαδίας (στις 14 και 15/4/2019)

Λοιπές υπηρεσίες (παρακολούθηση εκδηλώσεων, επίσκεψη χώρων κτλ.):

α) Πρωινό και ένα γεύμα ή δείπνο (κατ΄ επιλογήν μας).

β) Το ξενοδοχείο πρέπει να διαθέτει χώρο με εξοπλισμό ήχου και εικόνας (προτζέκτορα), έτσι ώστε οι μαθητές να μπορούν να εργαστούν στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματός.

γ) Τα δωμάτια για τους μαθητές να είναι κυρίως τρίκλινα και για τους συνοδούς εκπαιδευτικούς μονόκλινα.

Ταξιδιωτικό γραφείο:

Προσοχή: Παρακαλείσθε  η πρόταση σας να περιέχει απαραίτητα:

α. ασφαλιστική και φορολογική ενημερότητα του διοργανωτή,

β. γραπτή επιβεβαίωση της κατηγορίας του καταλύματος από τον ΕΟΤ και

γ.  γραπτή επιβεβαίωση διαθεσιμότητας από το ξενοδοχείο.

7 Υποχρεωτική ασφάλιση ευθύνης διοργανωτή Ναι
8 Πρόσθετη προαιρετική ασφάλιση κάλυψης εξόδων σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας Ναι
9 Τελική συνολική τιμή οργανωμένου ταξιδίου Ναι
10 Επιβάρυνση ανά μαθητή Ναι
11 Καταληκτική ημερομηνία και ώρα υποβολής προσφορών:       08.03.2019  , 09:00π.μ..

Οι προσφορές να παραδοθούν στο γραφείο της διεύθυνσης του 1ου Γυμνασίου Ελληνικού.

Είναι αναγκαίο να περιλαμβάνεται στην πρόταση η προκράτηση των δωματίων στα προτεινόμενα ξενοδοχεία. Ενδεχόμενη αρνητική απάντηση από τα ξενοδοχεία κατά τον έλεγχο που θα πραγματοποιήσει το σχολείο οδηγεί σε αυτόματο αποκλεισμό της προσφοράς.

Η προσφορά κατατίθεται κλειστή στο σχολείο.

Με κάθε προσφορά κατατίθεται από το ταξιδιωτικό γραφείο απαραιτήτως και Υπεύθυνη Δήλωση ότι διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ζητούν πληροφορίες από την διευθύντρια του σχολείου.

Η ημερομηνία πραγματοποίησης της εκδρομής ενδέχεται να έχει μικρή διαφοροποίηση με πρωτοβουλία του σχολείου

Ο οικονομικός διακανονισμός θα οριστεί με τη συνεργασία του σχολείου και του        αναδόχου.

Απόδοση από το τουριστικό γραφείο οικονομικής ρήτρας στην περίπτωση που δεν τηρηθούν οι όροι της συμφωνίας (αλλαγή ξενοδοχείου ή πούλμαν κ.λ.π.).

Τρόπος πληρωμής: την ημερομηνία υπογραφής του συμβολαίου θα καταβληθεί  ως προκαταβολή το 30% του συμφωνηθέντος ποσού, το υπόλοιπο ποσό, έως το 55% του συνολικού ποσού, θα καταβληθεί πριν την αναχώρηση. Η τελευταία δόση θα καταβληθεί την πρώτη εργάσιμη ημέρα μετά την επιστροφή και σε συνάρτηση με την καλή εκτέλεση της εκδρομής. Το ποσό αυτό θα αποτελεί και την ποινική ρήτρα. Το τελικό πρόγραμμα της εκδρομής θα διαμορφωθεί σε συνεργασία με το τουριστικό γραφείο που θα επιλεγεί.

Το Σχολείο διατηρεί το δικαίωμα για οποιαδήποτε γραπτή διευκρίνιση σχετικά με την εκδρομή από τα τουριστικά γραφεία που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον.

Το σχολείο με την κατακύρωση δε δεσμεύεται να πραγματοποιήσει την εκδρομή, εφόσον δεν συμπληρωθεί ο προβλεπόμενος αναγκαίος αριθμός συμμετοχών.

Η επιτροπή αξιολόγησης θα συνεκτιμήσει την ποιότητα των προσφερόμενων υπηρεσιών, την  αξιοπιστία και την εμπειρία του ταξιδιωτικού οργανισμού πέρα από την τιμή και δεν   υποχρεούται να επιλέξει το πρακτορείο που μειοδοτεί.

Φάκελοι που δε θα πληρούν απόλυτα τις παραπάνω προδιαγραφές δε θα ληφθούν υπόψη.

Η διευθύντρια του σχολείου

Γερογιάννη Αικατερίνη