Aγαπητοί γονείς , με το τέλος της σχολικής χρονιάς, θέλω να σας ευχαριστήσω για την όμορφη συνεργασία μας.

Το σχολείο πρέπει να είναι πηγή έμπνευσης και δημιουργίας, χώρος συνάντησης ιδεών και αξιών.

Προσπαθήσαμε, τόσο εγώ προσωπικά, όσο και οι εκπαιδευτικοί να δημιουργήσουμε τις προϋποθέσεις εκείνες, που θα εμψυχώνουν τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας, προκειμένου να φτιάχνουν όνειρα και να προσπαθούν , με αγώνα και αγωνία να τα πετύχουν.

Ίσως, να έγιναν κάποιες αστοχίες από την πλευρά μας, αλλά η πρόθεση πάντα των δασκάλων είναι να εμπνεύσουν τα παιδιά και όπως λέει και ο Παλαμάς «τα πορτοπαράθυρα των τοίχων περίσσια ανοιχτά, να ΄ρχεται ο κυρ Ήλιος διαφεντευτής, να ζωντανεύουν μαϊστράλια , βοριάδες και μελτέμια, με τους κελαηδισμούς κι ο δάσκαλος ποιητής και τα βιβλία, σαν κρίνα».

Φιλοδοξούμε να βάλουμε τον πήχη λίγο ψηλότερα, με την καινούρια χρονιά και να ανταποκριθούμε ουσιαστικά και αποτελεσματικά στο ρόλο μας,

«Εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο». Έγιναν δράσεις, που έχετε τη δυνατότητα να τις γνωρίσετε, μέσα από την ιστοσελίδα του σχολείου μας. Κάποιες από αυτές πέταξαν έξω   από τα τείχη της σχολικής αυλής ( συμμετοχή στο Συνέδριο του MHE, συμμετοχή στο 3ο Μαθητικό Συνέδριο της ELEMASYN, στην Πράγα. Μουσικό & θεατρικό φεστιβάλ του Δήμου Ελληνικού- Αργυρούπολης ).

Πολλές άλλες πλάστηκαν μέσα στο σχολείο, κεκλεισμένων των θυρών ( π,χ project για την ημέρα της Γυναίκας, για την ημέρα Ευρωπαϊκών γλωσσών, για την ημέρα της αναπηρίας, κ.α ). Κάποιες άλλες προσπάθειες γεννήθηκαν μέσα από μια πορεία ευαισθητοποίησης των μαθητών/τριών αντλώντας από τα ερεθίσματα που είχαν στα μαθήματά τους αλλά και δικούς τους προβληματισμούς , ώστε να επικεντρώσουν στα προβλήματα της πόλης τους και στο δικαίωμα της πρόσβασης όλων, τόσο εντός του χώρου του σχολείου όσο και στην πόλη όπου ζουν. Έτσι, έφτιαξαν την ταινία μικρού μήκους «Προσβασιμότητα; Ναι, Προσβασιμότητα!!» με την ελπίδα να ενεργοποιήσουν τόσο τους συμμαθητές τους όσο την τοπική κοινωνία και τις αρχές της.

Όλες οι δράσεις έχουν το αποτύπωμα των παιδιών και των δασκάλων τους και αποδεικνύουν ότι το δημόσιο σχολείο δεν έχει χάσει το παιδαγωγικό στόχο του και εξακολουθεί να κρατά μια παλέτα, με όλα τα χρώματα.

Είναι στο χέρι μας να ζωγραφίσουμε τον κόσμο φωτεινό, κόντρα στους δύσκολους καιρούς. Για να το πετύχουμε σας θέλουμε συνοδοιπόρους στην ίδια όχθη του ποταμού, ώστε γονείς και εκπαιδευτικοί να καμαρώνουμε, για τις επιτυχίες των παιδιών μας.

Εύχομαι Καλό Καλοκαίρι και περιμένουμε πάλι να Σεπτέμβρη να ανταμώσουμε, με υγεία και δύναμη! Πολλές επιτυχίες ειδικά στα αγόρια και τα κορίτσια της Γ΄ τάξης, που θα γεμίσουν τις αυλές των Λυκείων. Ευχόμαστε η τύχη να ακολουθεί τα βήματά τους και εσείς, με σθένος και υπομονή να στηρίζετε τα όνειρα και τις φιλοδοξίες τους.

Η Διευθύντρια,

Αγγελική Μαντζαβίνου