Το σχολείο μας συμμετείχε στο Συνέδριο Προσομοίωσης των Ηνωμένων Εθνών που διοργανώθηκε από το 1ο Γυμνάσιο Κηφισιάς στο χώρο του σχολείου, 7-10 Μαρτίου 2024, με 15 μαθητές και μαθήτριες από τη Β΄ και Γ΄ τάξη και τις καθηγήτριες-συμβούλους κα Καρυανού Βασιλική, κα Καραγιαννάκη Μαρία και κα Βόσσου Κλεοπάτρα.

Οι μαθητές-τριες ανέλαβαν το ρόλο διπλωμάτη σε χώρες-μέλη του ΟΗΕ (Τουρκία και Φιλιππίνες) που μας ανατέθηκαν από την οργανωτική επιτροπή του Συνεδρίου και προετοίμασαν ψηφίσματα για πολιτικά, οικονομικά, ανθρωπιστικά και άλλα καίρια θέματα που απασχολούν τις επιτροπές του ΟΗΕ, στην Αγγλική γλώσσα, πάντα με την καθοδήγηση της καθηγήτριας των Αγγλικών, κας Καρυανού. Στο πλαίσιο της προετοιμασίας πραγματοποιήθηκε ενημερωτική επίσκεψη στην Πρεσβεία της Τουρκίας από υπεύθυνο της πρεσβείας σχετικά με τα θέματα υπό διερεύνηση.

Στη συνέχεια, τις 4 ημέρες του Συνεδρίου συνομίλησαν, διαπραγματεύτηκαν, έκαναν συμμαχίες, πήραν από κοινού αποφάσεις με τους μαθητές – διπλωμάτες των άλλων χωρών που εκπροσωπήθηκαν από τα άλλα σχολεία – ελληνικά και ξένα – που πήραν μέρος και συνέταξαν ομαδικά ψηφίσματα χρησιμοποιώντας την Αγγλική γλώσσα.

Οι συμμετέχοντες αποκόμισαν πολύτιμες εμπειρίες και είχαν τη δυνατότητα να κοινωνικοποιηθούν και να αποκτήσουν νέους φίλους εξασκώντας παράλληλα και την Αγγλική γλώσσα σε ανώτερο επίπεδο. Κάθε ημέρα του Συνεδρίου τελείωνε σε κλίμα ενθουσιασμού και το ενδιαφέρον για την επόμενη ημέρα ήταν αμείωτο. Η συνολική εμπειρία θα μείνει σε όλους μας αξέχαστη!

Δείτε αναλυτική παρουσίαση της συμμετοχής μας στο πρόγραμμα ΕΔΩ