Τον Απρίλιο τρία τμήματα του σχολείου μας παρακολούθησαν ένα βιωματικό εργαστήριο που υλοποιείται στο Κέντρο Πρόληψης Αργυρούπολης (Ηλιοτρόπιο) και αφορά θέματα όπως εξαρτήσεις, διαφορετικότητα, σχέσεις με γονείς και συνομήλικους, ζητήματα εικόνας εαυτού, ταυτότητας κ.α..

Στόχοι του είναι η δημιουργία ενός περιβάλλοντος όπου οι μαθητές θα μπορούν να μιλήσουν ελεύθερα, να μοιραστούν και να εκφράσουν τους προβληματισμούς και τις αγωνίες τους, αλλά ταυτόχρονα να έρθουν σε επαφή με το κέντρο πρόληψης, τη φιλοσοφία και το έργο του. Οι ειδικοί ψυχολόγοι μέσα από μια τετράωρη επικοινωνία με τα παιδιά, είχαν την ευκαιρία να παρέμβουν στη δυναμική της ομάδας ώστε να καταφέρουν εκείνα να συνδεθούν μεταξύ τους με πιο δημιουργικούς τρόπους. Η δράση οργανώθηκε στο πλαίσιο σχετικής ενότητας "των εργαστηρίων δεξιοτήτων της ΒΤάξης”.