Aγαπητοί γονείς με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς ένιωσα την ανάγκη να επικοινωνήσω μαζί σας, παρουσιάζοντας τη φιλοσοφία που ακολουθεί το σχολείο, τα επιτεύγματα που καταφέραμε με πολλή δουλειά, ακόμη και μέσα στο καλοκαίρι, και σας καλούμε σε μια στενή συνεργασία για το καλό των παιδιών σας, το καλό των παιδιών μας.

Οι στόχοι του σχολείου μας είναι : α) συνεργατική κουλτούρα και συμπερίληψη, β) μαθητοκεντρική προσέγγιση με ικανοποίηση των αναγκών του/της κάθε μαθητή/τριας, ανάλογα με τη διαφορετικότητά τους, γ) διαπροσωπικές σχέσεις στη βάση της αποδοχής, της εμπιστοσύνης και του αμοιβαίου σεβασμού και δ) δημιουργία ενός μαθησιακού περιβάλλοντος που θα δίνει κίνητρα και έμπνευση, αγγίζοντας το μυαλό και την ψυχή των παιδιών μας.

Δειλά-δειλά έχουμε ξεκινήσει την αισθητική αποκατάσταση του κτιρίου, που μας φιλοξενεί, με τη συνεργασία των αρμοδίων του Δήμου Ελληνικού-Αργυρούπολης και του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων. Μέσα στον Ιούλιο βάφτηκαν οι αίθουσες διδασκαλίας και στις αρχές του Σεπτέμβρη όλοι οι κοινόχρηστοι χώροι, οι διάδρομοι, ο αύλειος χώρος με τις κερκίδες του ανοιχτού γυμναστηρίου και τις υπόλοιπες κατασκευές. Έτσι το σχολείο μπόρεσε αξιοπρεπώς να καλωσορίσει εσάς και τα παιδιά σας.

Έχουμε μπροστά μας πολύ δρόμο, αλλά με αισιοδοξία και μεράκι ελπίζουμε να καταφέρουμε το σχολείο να αποκτήσει τη ζεστασιά του σπιτιού μας. Με την οικονομική στήριξη του Δήμου και του Συλλόγου που ενεργά συμπαραστέκεται στις ανάγκες του σχολείου πρόκειται να αντικατασταθούν οι κουρτίνες σε όλες τις αίθουσες, δίνοντας μια επιπρόσθετη όμορφη αίσθηση στους χώρους διδασκαλίας, αλλά και εξασφαλίζοντας την απαραίτητη συσκότιση που απαιτούν οι Η/Υ και οι προτζέκτορες.

Εφέτος, η σχολική μας κοινότητα έχει στελεχωθεί με ειδικό έμψυχο δυναμικό που πλαισιώνει την ΕΔΥ ( Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης ) και αναφέρομαι στην παρουσία της κοινωνικής λειτουργού και της ψυχολόγου κ. Βαβανού Κωνσταντίας, που ήταν αίτημα μας, καθώς έλειπε την προηγούμενη χρονιά, ειδικοί που θα επιζητήσουν τη συνεργασίας σας, για να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά οτιδήποτε απασχολεί τους εφήβους και να δώσετε απαντήσεις στα ερωτήματα και στις απορίες τους.

Ο ρόλος του γονέα, αλλά και του δασκάλου έχει απαιτήσεις και για το καλό των παιδιών μας οφείλουμε να ανταποκριθούμε στις προσδοκίες τους, με ενεργητική ακρόαση, ενσυναίσθηση και υπομονή.

Το Τμήμα ΄Ενταξης έχει πλαισιωθεί με νέους εκπαιδευτικούς των βασικών ειδικοτήτων που με πραγματικό ενδιαφέρον θα σταθούν δίπλα στους μαθητές, όπως πάντα, για να αναπτύξουν δεξιότητες και αυτοεκτίμηση.

Επιπλέον αποτελεί πρόσθετη αξία για τη σχολική μονάδα του 1ου Γυμνασίου Ελληνικού, το ότι καταφέραμε να έχουμε κοντά μας μια σπουδαία συνεργάτιδα, τη Σύμβουλο Επαγγελματικού Προσανατολισμού των σχολείων της Δ΄Αθήνας, την κ. Σωτηροπούλου Κωνσταντίνα. Είναι τιμή μας που η Σύμβουλος επέλεξε το δικό μας σχολείο για έδρα της. Είμαστε βέβαιοι ότι στο πρόσωπό της θα βρείτε την ειδικό που θα ανιχνεύσει την κλίση των παιδιών σας, ώστε να πάρουν τις σωστές αποφάσεις για τις σπουδές τους, μετά το Γυμνάσιο.

Επιδιώκοντας τη δια ζώσης επικοινωνία, σας προσκαλούμε την Τετάρτη 27/09/2023 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων στο ισόγειο του σχολείου μας, ως εξής : α) Οι γονείς των παιδιών της Α΄τάξης στις 5.00μ.μ. - 7.00 μ.μ. και β) οι γονείς των παιδιών της Β΄και Γ΄τάξης στις 7.00 μ.μ. – 8.30 μ.μ.

Σας περιμένουμε για ένα συμβόλαιο συνεργασίας με αποδέκτη τους μαθητές και τις μαθήτριες μας, τη συνέχειά μας στο μέλλον.

Του 1ου Γυμνασίου Ελληνικού

Αγγελική Μαντζαβίνου